oben links oben rechts
left border
Strona główna Biblioteki ˇ Strona Szkoły21 Kwiecień 2019 22:13
Witamy
na stronie Biblioteki Szkolnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
w Wielkiej Wsi

O bibliotece
Aktualności
Nowości wydawnicze
Złoci darczyńcy biblioteki
Prowadzone projekty
Polecane kampanie
Polecane strony


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA W WARSZAWIE

W pierwszym dniu wycieczki do Warszawy 24 maja 2017 r. nasi uczniowie odwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Biblioteka ta działa przy Uniwersytecie Warszawskim już od 1817 roku. Początkowo mieściła się na terenie kampusu głównego, przy Krakowskim Przedmieściu. W 1999 roku całe zbiory przeniesiono do nowego budynku, wzniesionego specjalnie na potrzeby biblioteki (koszt realizacji wyniósł 80 mln USD!). Nowy gmach został zaprojektowany przez Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. Jego bardzo charakterystyczna bryła jest dziś jednym z najlepiej rozpoznawalnych obiektów na Powiślu. Przed głównym wejściem do biblioteki umieszczono, pomalowany na różowo, fragment zabytkowego rusztu poprzedniej siedziby biblioteki. Dużą atrakcją jest umieszczony na dachu budynku ogród, do którego wstęp jest wolny.

Biblioteka Uniwersytety Warszawskiego


Na zbiory biblioteczne przeznaczono 40 tysięcy m2, z możliwością rozszerzenia o następne 10 tysięcy m2. Gmach Biblioteki może pomieścić 5 milionów woluminów zbiorów. Oprócz części bibliotecznej znajduje się część usługowo-rozrywkowa (w kondygnacjach podziemnych) oraz biurowa w tzw. rogalu komercyjnym.


Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego była prekursorem swobodnego dostępu do zasobów bibliotecznych w Polsce.Przed budynkiem, od strony ulicy Dobrej, znajduje się tzw. fasada kulturalna (w odróżnieniu od pozostałych fasad ekologicznych). Ma ona „mówić o związkach z przeszłością, z różnorodnością cywilizacji, z grecko-rzymskim i judeo-chrześcijańskim źródłem polskiej kultury”. 6 wejść z tej strony rozdziela 8 tablic. Znajdują się na nich kolejno (od lewej):


  • fragment Etiudy b-moll Karola Szymanowskiego w notacji muzycznej,

  • tablica z notacją matematyczną, zawierająca: wzór i wykres funkcji jednej zmiennej opisujący normalny rozkład prawdopodobieństwa (Dzwon Gaussa), rozwinięcie dziesiętne liczby π, ciąg dokładny grup homologii dla pary przestrzeni topologicznych, fragment struktury chemicznej łańcucha nukleotydowego kwasu nukleinowego, program komputerowy w języku Pascal opisujący Problem Collatza oraz Równania Maxwella opisujące zjawiska elektryczne, magnetyczne i związki między nimi,

  • tekst sanskrycki, zawierający fragmenty Rygwedy , Upaniszady Mundaka oraz Bhagawadgity,

  • tekst hebrajski, zawierający fragment starotestamentowej Księgi Ezechiela,

  • tekst arabski, zawierający fragment Księgi zwierząt Al-Dżahiza,

  • tekst grecki, zawierający fragment dialogu Fajdros autorstwa Platona,

  • tekst staroruski, zawierający fragment Powieści minionych lat z początków XII wieku,

  • tekst staropolski, zawierający fragment Wykładu cnoty autorstwa Jana Kochanowskiego.


Wewnątrz biblioteki, przy głównym wejściu do wolnego dostępu, znajduje się tzw. kolumnada filozofów. Są to umieszczone na czterech wysokich kolumnach pomniki wybitnych filozofów polskich XX wieku – Kazimierza Twardowskiego, Jana Łukasiewicza, Alfreda Tarskiego i Stanisława Leśniewskiego.Hall główny – na wprost widać główne wejście i kolumnadę filozofów.Ogród na dachu Biblioteki, zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską, został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 m2.

Powyższy materiał o Bibliotece został zaczerpnięty z Wikipedii +++Przeczytaj więcej+++right border
unten links unten rechts


10938 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion v6.01.6 © 2003-2005   |   Design by Design by Matonor


Załóż : Własne Darmowe Forum | laptopokazja.pl | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie